Türk Dünyası Kadınlarının Radyosu

LADY RADIO ve TÜRKAP OLARAK TÜRK DÜNYASI KADINLARININ 8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ TEBRİK EDERİZ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg'dur. İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır sorusunun yanıtı ve  hep bilinmeyen 8 Mart'ın hikayesi...

8 MART 1857'DE NEW YORK'TA BÜYÜK DİRENİŞ

İŞTE 8 Mart'ın hikayesi: 8 Mart 1857’de New York’ta yer alan bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, 16 saatlik işgününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle greve başlamıştı. Kadın işçilerin örgütlediği bu grev o güne kadar yapılmış en büyük kadın eylemlerinden biriydi.

129 İŞÇİ YANARAK CAN VERDİ

Kadınların örgütlediği eylemi durdurmak isteyen polis, kadın işçilere saldırmış, fabrikanın patronlarının da desteğiyle binlerce işçi fabrikaya kilitlenmişti. Bu sırada çıkan yangında içeride kilitli kalan işçilerden 129'u yanarak yaşamını yitirmişti.

 ... VE  LADY RADIO ve TÜRKAP HERZAMAN KADINLARA DESTEK OLACAK ....

Türk Dünyası Kadın Platformu   1. Forum

 5 Eylülde İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye’nin Kadın Radyosu “Lady Radio” önderliğinde 6 ülkeden kadın Milletvekilleri, Belediye Başkanı, Sivil Toplum Örgütleri ve Akademisyenlerin katılımı ile Türk Dünyası Kadın Platformu (TÜRKAP) 1.Forumu  düzenlendi. Türkiye adına Forum’a Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, İyi Parti Milletvekili Aylin Cesur, Kırgızistan Milletvekili Elvira Surabaldiyeva, Azerbaycan Milletvekilleri Jale Aliyeva, Kamile Aliyeva, Denetleme Kurulu yetkilisi Mehriban Alışanova, KKTC Milletvekili Jale Refik Rogers  ve Kazakistan’dan, Özbekistan’dan konu uzmanı aydın kadınlar katıldı.

TÜRKAP’ın bundan sonraki hedefleri ortak sosyokültürel projeler üretmek, kadın dayanışmasının sınırlarını genişletmek, kadınlar arasında diyaloğu arttırmak, tarihten gelen kardeşlik bağlarını güçlendirmektir. TÜRKAP Kurucu Başkanı İlhame Novruzova’nın açıklamasına göre, 5 Aralık 2018 tarihinde Kadın Hakları gününde Türk dünyasının bütün ülkelerinden 200 kadının katılımı ile Genel Forum gerçekleştirilecek ve “Yılın Kadını Ödülü” taktim edilecektir.